خروج اضطراری از ساختمان حین آتش سوزی

برنامه ریزی و تمرین خروج اضطراری از ساختمان در هنگام آتش سوزی، این اطمینان را می دهد که همه ی اعضای ساختمان می دانند در آتش سوزی چه باید بکنند و آماده خروج سریع و ایمن هستند. ممکن است برای خروج اضطراری، از لحظه به صدا درآمدن هشدار دود، کمتر از دو دقیقه فرصت خروج داشته باشید.

در نتیجه وقتی زنگ دود هنگام آتش سوزی به صدا در می آید، خیلی دیر است که شروع به ساختن یک نقشه کرده و برنامه ریزی نمائید!

بیشتر افراد، وقتی که متوجه می شوند در خانه شما آتش سوزی رخ داده است، شگفت زده می شوند. از زمانیکه صدای آژیر یا آلارم آتش سوزی به صدا درمی آید، شما کمتر از دو دقیقه فرصت دارید تا به طور ایمن از ساختمان خارج شوید. دو دقیقه، زمان زیادی نیست؛ به خصوص در نیمه شب ، وقتی که اکثر اعضای ساختمان خواب هستند و شما باید با دود و حرارت، سرگیجه و ترس، طبقات مختلف و افراد متعدد مواجه شوید.

شما برای خروج ایمن همه ی افراد از ساختمان بایستی برنامه ای دقیق داشته باشید و آلارم ها یا آژیرهایی را در فضای ساختمان صرف نظر از اینکه چه مکان هایی مستعد آتش سوزی است، داشته باشید.

توجه کنید که به جهت اطمینان یافتن از امنیت مسیر، قبل از باز کردن درب ها از میزان حرارت آن ها اطمینان حاصل کنید. در حین آتش سوزی، زمانی برای تصمیم گیری برای اینکه چه کسی باید چه کاری را انجام دهد وجود ندارد! در طرح ایمنی آتش شما، بایستی تعیین وظایف به صورت کامل و واضح انجام شود، به طوری که همه ی افراد از مسئولیت های خود بدون هیچ سردرگمی آگاهی داشته باشند.

حتی اگر دود در نزدیکی کودکان باشد آن ها از خواب بیدار نمی شوند بنابراین موقعیت اتاق آن ها را چک کرده و در نزدیکی خروجی های ساختمان قرار دهید. در برنامه ی ایمنی تان، اطمینان حاصل کنید که دو راه خروج اضطراری از هر اتاق تعیین شده است و همه ی افراد خانواده از این خروجی ها آگاهی دارند. در صورتی که خروجی های اصلی با دود و آتش مسدود شوند، شما نباید وقت خود را برای خروجی بعدی هدر دهید. لارم است بدانید که تنها شیوه خروج ایمن، خم شدن و عبور از زیر دود است.

وقتی که خارج شده و در امنیت قرار گرفتید فوراً با آتش نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید. هرگز به درون ساختمان در حال آتش سوزی بازنگردید. آتش نشانان برای این کار آموزش دیده اند نه شما! مکان های تعیین شده که فاصله ای امن از خانه تان دارند را انتخاب کنید. آگاهی از این که همه ی افراد به طور ایمن خارج شده باشند، بسیار مهم است؛ چراکه این موضوع به آتش نشانان کمک می کند تا متوجه شوند که چه کسی ایمن است و چه کسی هنوز داخل ساختمان است و به کمک نیاز دارد.

هیچ کس نمی خواهد در مورد خانه ی در حال حریق خود فکر کند. این ترسناک است!
ولی برنامه ریزی برای خروج اضطراری از ساختمان و تمرین شیوه های مناسب لازم است. این اقدامات می توانند اثرات زیادی داشته باشند. بنابراین در خانه ی خود به عنوان یک قهرمان عمل کرده و یک برنامه ی خروج اضطراری را به همراه کل اعضای خانواده تنظیم کرده و آن را همین امروز تمرین کنید.

چک لیست پیاده سازی برنامه خروج اضطراری:

 • نقشه خانه خود را بکشید و همه درها و پنجره ها را در آن نمایش دهید.
 • از هر اتاق بازدید کرده و دو راه خروج برای هرکدام پیدا کنید.
 • تمامی درها و پنجره ها می بایست به آسانی باز شوند. شما باید برای خروج از ساختمان امکان استفاده بدون مشکل از آنها را داشته باشید.
 • مطمئن شوید که ساختمان شما مجهز به هشدار دهنده های دودی می باشد و تمامی آنها بدون مشکل عمل میکنند. آنها را با نماد SA در نقشه نمایش دهید.
 • یک مکان ملاقات و گردهمایی در بیرون از ساختمان تعیین کرده تا هر شخصی امکان رجوع به آن مکان را داشته باشد. (برای مثال روبه روی ساختمان)
 • مطمئن شوید که پلاک ساختمان شما از داخل کوچه یا خیابان قابل مشاهده می باشد.
 • درباره نقشه گریز خود با تمامی اعضای ساختمان گفت و گو نمائید.
 • شماره آتش نشانی را به خاطر بسپارید.
 • عملیات اطفا حریق را تمرین نمائید.
 • این پلن را با استفاده از جدول شبکه ای پیاده سازی نمائید.


ویدئوی آموزشی خروج اضطراری از ساختمان حین آتش سوزی


منبع: NFPA

تهیه و تدوین: واحد مهندسی فروش Fireindex

 • تلفن : (۴ خط) ۳۶۶۴۵۲۶۰-۰۳۱

 • تلفاکس : ۳۶۶۵۰۱۴۶-۰۳۱

 • ایمیل :

آخرین مقالات

آخرین اخبار

حضور موفق شرکت آتش نماد سیستم در نمایشگاه ایمنی و آتش نشانی ۱۴۰۲
شرکت آتش نماد سیستم، میزبان فعالان صنعت ساختمان ایران
سمینار تخصصی-آموزشی بررسی ضوابط طراحی و اجرای سیستم‌های اعلام حریق

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فایرایندکس می‌باشد.